ממרח האלים

סיפור מדהים על ממרח שעשוי מעוגיות ועל משהו טוב שיצא מתכנית ריאליטי (כן, כן)

נכנס גיל חובב לפי תומו לסניף של רשת בתי הקפה 'פן קוטידיין' בלונדון ובעודו ממתין לקפה, חושב כמה הוא מעריץ את הרשת הזו, החובקת יבשות וימים: רשת שמציעה לך בחינם שלושה (שלושה!) סוגי נוטלה, ראויה לסגידה של ממש. ואז, בדיוק לפני שהמלצר מגיע, מגלה חובב שעל השולחן, לצד הנוטלות, מונחת גם צנצנת של חמאת בוטנים. חמאת בוטנים? ממתי?!

ולא רק זה, אלא שלחמאת הבוטנים יש שם מוזר ביותר: Speculoos. ספקו-מה? נושא חובב מבט שואל אל המלצר, והלה, מבלי שנשאל, מספק תשובה: "מה, אתה לא מכיר? זה ה-להיט שלנו. זה ממרח עוגיות!".

במיוחד על מלוח

 

פשוט אלוהי, ספקולוס

ממרח עוגיות? מה זה? או. אז תשמעו סיפור: מתברר שלפעמים (לעתים רחוקות ביותר), יכולים לצאת דברים טובים מתכניות ריאליטי-בישול בטלוויזיה. עובדה: בבלגיה יש תכנית ריאליטי שבה מתבקשים המתחרים להמציא מנות חדשות. חלקם הולכים על המובן מאליו (מנות מולקולריות. בלעעעעעעע) וחלקם ממציאים דברים ממש טעימים. לפני כמה שנים, בשנת 2007 אם לדייק, המציאה מתמודדת בשם אלס שפרס ממרח עוגיות ביסקפה (אלה העוגיות שמגיעות בבודדת, מנוילנות ומזוגגות בקרמל, אבל אפשר לקנות גם באריזות של רבע קילו. בארץ אנחנו מכירים את אלה של חברת 'לוטוס').

שפרס הדהימה את האומה הבלגית בממרח שעשוי מעוגיות. נשמע מופרך, אבל מתברר שזה טעים לאללה. כל כך טעים, שחברת 'ביסקפה' התחילה לייצר את הממרח באופן מסחרי. עכשיו הוא נמכר בכמה גרסאות בתבל. ברשת 'פן קוטידיין' קוראים לו ספקולוס ובאתרי האינטרנט (שיוצאים מדעתם מרוב סגידה) מאיימים שזה טעים יותר אפילו מנוטלה.

חיש קל הפשלתי שרוולים ויצאתי לחפש את המתכון. תשמעו, זה לא פשוט. לא פשוט למצוא, ולא פשוט כשאתה מוצא: כמויות השמן והסוכר מבעיתות. אבל על זה שהממרח טעים להלל – אין ויכוח. הוא טוב בכריכים, הוא מעולה על קרקרים מלוחים (השילוב של מלוח וספקולוס מדהים), כיף לטבול בו בייגלך ושטוחים למיניהם, הוא מצוין למילוי עוגות ונו, בואו נפסיק להעמיד פנים – בעתות מצוקה, אני מוצא את עצמי אוכל אותו בכפית.

לטחון ולטחון ולטחון. ספקולוס ביתי

 

אירופה השתגעה, ספקולוס תעשייתי

בייצור תעשייתי מתקבל ממרח חלק לגמרי. זה נובע מהיכולת התעשייתית של היצרנים לרסק את העוגיות לאבק דקיק וגם משימוש בשמנים שאינם רווחים בבישול ביתי (כמו למשל שמן קוקוס). בייצור ביתי מתקבל מרקם מחוספס ו"חולי" יותר – לדעתי הוא עדיף. הממרח נשמר היטב במקרר. הוא מתקשה בקירור ולכן כדאי להגישו בטמפרטורת החדר. אפשר לשמור עד שבוע מחוץ למקרר ואז יש לו נטייה להיפרד למשקע ולשכבת שמן מעל. לפני ההגשה בוחשים היטב-היטב בכף והופ, מחרבים דיאטה של שנים בכמה ביסים. שלא תגידו שלא הזהרתי אתכם.

יאללה, לעבודה:

תגיות
דילוג לתוכן