תריסר, כלומר 12 עונות השנה

קבלו מסעדה מגה-עונתית שמגישה את אחת המנות הכי טעימות בארץ

ענר בן רפאל פורמן אינו צריך המלצות: 'איגרא רמא' ו'אלטר' – שתי מסעדותיו הקודמות, הן כתב המלצה חם ליכולותיו, מקוריותו ועקשנותו בכל הנוגע לאוכל טרי, מקומי ועונתי. והנה הוא פותח מסעדה חדשה בתל אביב, בחלל שמעל שוק הנמל, ושמה 'תריסר', ללמדך שכל חודש מחודשי השנה יש לו יופי וייחוד משלו, ומבטיח שתפריט המסעדה יהיה נאמן ליופי הזה וישקף את הייחוד. הרעיון מקסים אם כי נראה לי שהביצוע הולך להיות קשה – לא קל להחליף תפריט (ולו חלקית) מדי חודש, והנסיון מלמד שלקוחות שנהנו מארוחה באדר א', ממש רוצים לשחזר אותה במרחשוון, ואם הם באים ומוצאים תפריט שונה לגמרי – הם כועסים. אבל הבה נשאיר את כאב הראש הזה לשף. הוא מוכשר ומנוסה וחזקה עליו שיצליח.

חוץ מזה, יש ברוך השם צרות אחרות: המיקום? זוועת עולם. מעל שוק הנמל שכבר מזמן אינו מקום חמוד ואחר כי אם בזאר מוזנח וצפוף של דוכנים מרופטים שסביבו יער בסטות בנוסח הטיילת הישנה באילת, ובתוך נמל תל אביב שהוא… ובכן, שהוא פקק תנועה אימתני, מעוט חניה וברוך משפחות שמחפשות איפה היריד, ילדים מתרוצצים שקופצים לכביש, נהגים על סף התמוטטות עצבים שרבים על חניה ובקיצור – עמישראל שלא במיטבו. אם אתם באים ל'תריסר' (ואני מאוד ממליץ לבוא!) כדאי להגיע במונית ולהתחמש בסבלנות.

להיט ותיק, התירס

ועתה נעבור לחדשות הטובות: האוכל טעים ויצירתי כמו תמיד, ואני אומר כמו תמיד הן משום שענר בן רפאל מוכשר תמיד והן משום שחלק ממנות הדגל שלו ממסעדות קודמות מוגשות גם כאן – למשל תירס צעיר שלם עם קרם תירס וגבינה (69 ש"ח). התירס מוגש בשלמותו, כולל העלים והוא טעים לאללה. אני לא יודע אם אתה אמור לאכול את העלים ולא ניסיתי. תמיד יש בי אימה שלפתי פתאום איל שני יקפוץ עלי ויגיד ש"אצלנו אוכלים גם את העלים של הכרובית" או "במסעדה הזאת מכרסמים גם את המזלג ואוכלים את הקליפה של האבוקדו". למרבה השמחה, צוות המלצרים (המקסים והיעיל והידען) לא התערבו הפעם.

מנה נהדרת נוספת הייתה פנה קוטה של עגבניות (ראו תמונה ראשית). נשמע מוזר אבל תשמעו – זה טעים אש (וגם לא יקר! 56 ש"ח). כדאי להזמין מראש פעמיים לחם כדי שיהיה במה לנגב את הרוטב וחבל שהלחם עצמו עולה 26 ש"ח (כולל מטבל טעים). במסעדה עתירת רטבים ונהדרת כזו, ראוי שיגישו לחם בחינם. יש גם מנות דגים ובשר, אם כי אני חייב לומר שלטעמי, חוזקו של ענר בן רפאל הוא בירקות – אחד השפים המוכשרים והמקוריים שפועלים כאן מעשן לך במיה. מה, לא תאכל?!

לסיום, יצוין שתפריט היינות מעניין ומקורי (ניסיתי שני בקבוקים של יקב פינטו מירוחם. הלבן נהדר והאדום כמעט נהדר) וגם שבקינוחים ניכרת מעט אובר-יצירתיות. זה מקסים להגיש עלה תאנה עם קרם אנגלז לקינוח. השאלה היא אם זה באמת טעים.

קצת יצירתי מדי, הקינוח

יופי של מסעדה, תריסר. אחלה שם, שף מוכשר, אוכל מעניין ולפרקים טעים להלל. זה המקום ללכת אליו כשהנפש עייפה מקרפצ'ו דניס או פסטה ברוטב אדום. לא רק שלא תתחרטו, גם לא תשלמו יותר מדי, ותצאו שבעי בטן ורצון.

מה הבוטן ליין

מקורי, עונתי, מיוחד
מסעדת תריסר

אולי יעניין אותך גם

דילוג לתוכן