זוכרים פובידל? כשהיינו קטנים פחדנו מהריבה הזאת. מדהים איך ששזיפי שגיב, אחד הפירות היפים בטבע, המתהדר בשילוב צבעים מהפנט של צהוב וסגול-כחול, מניבים ריבה שנראית בול כמו זפת.  אבל למרות כיעורה (היחסי), פובידל היא ריבה נהדרת. גם טעימה וגם מושלמת למילוי עוגות. וכדאי מאוד להכין אותה.

שלב הגרת הנוזלים בקערה

שלב הגרת הנוזלים בקערה

עכשיו סוף עונת השגיבים (הם באמת שגיבים) ומחירם זול באופן מצחיק, שלא לומר מעליב. זה הזמן לקנות קילו או שניים ולהכין ריבה. יש מתכונים רבים (כולל של ריבה אפויה, אבל אני לא מביא אותו כי הוא לא חוסך קלוריות ולוקח המון זמן). הנה מתכון פשוט, שרירי ומצליח. אתם תחליטו אם אתם רוצים קינמון בריבה שלכם או לא. אני אוהב, אבל אני מכיר אישית כאלה ששונאים – אז לפי בקשתך.

יאללה, לעבודה:


החומרים הדרושים
  • 1 ק"ג שזיפי שגיב
  • 750 גרם סוכר
  • 2 מקלות קינמון (לא הכרחי)
  • מיץ מלימון אחד

אופן ההכנה:

  1. שוטפים היטב את הפירות (אתם לא יודעים וגם לא רוצים לדעת איזה ריסוס יש על הקליפה). מניחים צלחת שטוחה ריקה במקפיא (פרטים בהמשך).
  2. חוצים את פירות ומגלענים. שמים יחד עם הסוכר והקינמון (אם רוצים) בקערה ומערבבים. מניחים לשעתיים להגרת נוזלים.
  3. מעבירים לסיר גדול (יחד עם הנוזלים), מביאים לרתיחה, מנמיכים להבה ומבשלים בביעבוע עדין, עד שהריבה מסמיכה. בוחשים כל חמש דקות (כדי שלא יווצר משקע שעלול להישרף). סך הכל בישול - פחות או יותר ארבעים דקות.
  4. כשהריבה נראית מוכנה בודקים את מידת העשייה שלה כך: יוצקים כף ריבה מהסיר על הצלחת שהקפאנו ומחכים חצי דקה. מקץ חצי דקה מעבירים אצבע באמצע שלולית הריבה. אם נשאר שביל שאינו נסגר בריבה – סימן שמוכן. אם הריבה חוזרת וסוגרת את השביל שנוצר, יש לבשל עוד עשר דקות (לא לשכוח לבחוש!) ולבדוק שוב.
  5. סוחטים פנימה את הלימון ומערבבים. מעבירים לצנצנות שטופות היטב וסוגרים (אם השתמשנו במקלות קינמון - נפטרים מהם). עד הפתיחה הראשונה הריבה יכולה להישמר מחוץ למקרר (לא באור שמש ישיר). אחרי שפותחים, הריבה יכולה להישמר במקרר עד חודשיים.